sobota, 21 listopada 2009
Kwashiorkor
Dotycząca najczęściej dzieci w ubogich krajach choroba powodowana tak niedoborem ilościowym, jak i jakościowym pożywienia. Niedobory żywieniowe zaburzają syntezę enzymów, niedostateczna ilość aminokwasów prowadzi do zmian funkcji, a potem również struktury narządów wewnętrznych, wtórnie - także do zaburzeń gospodarki wodno-jelitowego i układu odpornościowego, dochodzi do zakażeń, w tym na przykład rzadko spotykanego u osób prawidłowo żywionych raka wodnego.
Cierpiący na kwashiorkor jest osłabiony, apatyczny, zanikająca tkanka tłuszczowa i mięśniowa często maskowana jest obrzękami szczególnie brzucha.
Wchłanianie wody w dolnym odcinku przewodu pokarmowego i zagęszczanie moczu w nerkach jest upośledzone, dlatego chorzy wydalają objętościowo dużo kału i moczu.
Nieleczony kwashiorkor jest zawsze śmiertelny, w jego leczeniu ważne jest powolne wyrównywanie stwierdzonych niedoborów a następnie równie ostrożne rozszerzanie diety, co, przy wczesnym podjęciu terapii zwykle zapewnia korzystne rokowanie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz